Право власності на землю - це право володіти, користуватися і розпоряджатися земельними ділянками (стаття 72 Земельного кодексу України (далі — ЗК)).

Земля в Україні може перебувати у приватній, комунальній та державній власності.

Особам (їх спадкоємцям), які мали у власності земельні ділянки до 15 травня 1992 року (з дня набрання чинності ЗК), земельні ділянки не повертаються.

З приводу порядку надання земельної ділянки у власність варто зазначити наступне.

У відповідності до вимог чинного земельного законодавства, передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених ЗК, провадиться один раз по кожному виду використання, тобто кожен громадянин може одночасно отримати та приватизувати шість земельних ділянок з різним цільовим призначенням.

Варто звернути увагу, що чинним законодавством не обумовлена необхідність отримання земельної ділянки за місцем проживання. Тому, громадянин має право отримати земельну ділянку в будь-якій області України.

Як передбачено ст.121 ЗК громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах:

а) для ведення фермерського господарства – у розмірі земельної частки (паю), визначеної для членів сільськогосподарських підприємств, розташованих на території сільської, селищної, міської ради, де знаходиться фермерське господарство;

б) для ведення особистого селянського господарства – не більше 2,0 га;

в) для ведення садівництва – не більше 0,12 га;

г) для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах – не більше 0,25 га, в селищах – не більше 0,15 га, в містах – не більше 0,10 га;

ґ) для індивідуального дачного будівництва – не більше 0,10 га;

д) для будівництва індивідуальних гаражів – не більше 0,01 га.

Громадянам, зацікавленим в одержанні безоплатно у власність або приватизації земельної ділянки необхідно звернутися з заявою до уповноваженого органу (сільські, селищні, міські ради, райдержадміністрації, територіальні управління Держгеокадастру України), який передає зазначені земельні ділянки у власність. Така заява подається, якщо земельна ділянка перебуває у користуванні громадянина, в інших випадках подається клопотання. До заяви додаються технічні матеріали та документи, що підтверджують розмір земельної ділянки.

У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри.

Окрім того, до клопотання слід долучити:

  • графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки,
  • погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб)
  • документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).

Після отримання такого дозволу (рішення), слід звернутися до землевпорядної організації (або сертифікованого інженера-землевпорядника) для розробки Технічної документації або ж Проекту землеустрою.

Після виготовлення вказаної документації земельну ділянку необхідно зареєструвати в Державному земельному кадастрі (для цього слід звернутися до місцевого органу Держгеокадастру).

Наступним кроком є затвердження відповідної документації із присвоєним кадастровим номером земельної ділянки в уповноваженому органі (сільські, селищні, міські ради, райдержадміністрації, територіальні управління Держгеокадастру України).

Після цього необхідно зареєструвати речове право на земельну ділянку,  звернувшись до державного реєстратора.

Виконання вищезазначених вимог покроково, у вказаній послідовності, забезпечить реалізацію Вашого права на отримання безоплатно у власність земельної ділянки.

Додатково повідомляємо, що у разі виникнення запитань та необхідності більш детальних роз`яснень щодо порядку та підстав надання безоплатної правової допомоги, Ви можете зателефонувати за номером телефону          (03654) 2-20-40, з понеділка по п`ятницю з 9.00 до 18.00 год. Адреса для   листування м.Острог, пр.Незалежності, 9, ел.пошта: ostrozke@legalaid.rv.ua.